9.14 Črne bombetke Copy

https://vimeo.com/666549070

ČRNE BOMBETKE iz moje 2. knjige Slana in sladka drožomanija

iz krompirjevega testa, mehke, a dovolj kompaktne za vse vrste burgerjev.

Recept je malce daljši, a bo končni rezultat super fina črna bombetka. Ki bo mehka, a dovolj kompaktna, da tvoj burger ne bo razpadel.

Pa zadrožimo! 

GLAVNO TESTO: 

(za približno 8 bombetk po 110 g ali 6 po 150 g) 

  • 400 g bele pšenične moke T 500 (100 %) 
  • 150 g kuhanega, pretlačenega krompirja (37,5 %) 
  • 180 g mleka (45 %) 
  • 8 g soli (2 %) 
  • 40 g masla sobne temperature (10 %) 
  • 110 g sladkega drožnega nastavka  

OBARVANJE TESTA: 

  • 1 zvrhana žlica temnega kakava 

Pri peki sem uporabila BAM kakav, ki ga uporabljam tudi za okraševanje kruha v moji tretji knjigi Umetnost krašenja kruha.

PREMAZ PRED PEKO: 

  • 1 jajce 
  • 1 žlica mleka 
  • ščepec soli 

POSIP: 

  • sezam ali mak

Sladki drožni nastavek natrgamo na koščke, zmešamo vse druge  sestavine razen masla in nato v to tekočino damo koščke nastavka, da se  zmehčajo. 

Moko stresemo v skledo mešalnika in po želji dodamo temni kakav  in dobro premešamo.  

Mešalnik vključimo na najnižjo stopnjo in tekočo mešanico počasi prilivamo  moki v posodi. Gnetemo tako dolgo, da se testo loči od stene mešalnika, nato  postopoma dodajamo koščke masla. Ko dodamo vse maslo, povečamo hitrost  in gnetemo tako dolgo, da dobimo mehko in voljno testo. Testo bo zaradi  dodatka krompirja kar mehko. 

Testo naj vzhaja v zaprti posodi. Počakamo, da naraste za približno enkrat oz. za 40-50 %,  nato oblikujemo kroglice, jih premažemo z jajčnim premazom, pokrijemo z  živilsko folijo ali povoščeno krpo in pustimo vzhajati tako dolgo, da postanejo  bombetke lepo puhaste ali da enkrat narastejo. Pri temperaturi 21 stopinj vzhajajo od 4 do 5 ur. 

PEKA: 

Pečico segrejemo na 200 stopinj, bombetke še enkrat premažemo z  jajčnim premazom, potresemo s sezamom ali makom in pečemo tako dolgo, da  lepo porjavijo, približno 20 do 30 minut.  

Še tople premažemo s stopljenim maslom, da ostane skorjica mehka. 

Zdaj pa je na vrsti drožburger ? 

Ohlajene bombetke prerežemo. Spodaj namažemo omako, nanjo položimo zeleno solato/drobno naribano zelje.

Jaz bom vanj udobno namestila še drožpolpeto, recept zanjo te čaka nekje v opisu videoposnetka, pa tudi v moji 2. knjigi. Po polpeti lahko še enkrat namažemo omako, nanjo položimo paradižnik. 

Prav tako lahko dodamo še karamelizirano čebulo in pa hrustljavo praženo čebulo.

In drožburger je pripravljen.

URNIK PEKE:

Če želimo črne bombetke za nedeljski zajtrk. 

 V petek zvečer ob 19.00 naredimo 1. korak sladkega drožnega nastavka.

 V soboto zjutraj ob 8.00 naredimo 2. korak sladkega drožnega nastavka.

Ko se sladki drožni nastavek potroji, okrog 16.00, zamesimo testo za bombetke.

Na sobni temperaturi naj testo vzhaja do 21.00, nato pa oblikujemo kroglice ali pa ga v primeru daljše fermentacije prestavimo v hladilnik.

Čez noč kroglice pustimo na sobni temperaturi (bolje če je nižja temperatura med 18-21 stopinj), pokrite s servieto in folijo, kroglice naj se podvojijo.

V nedeljo zgodaj zjutraj podvojene kroglice spečemo in pripravimo drožbastične burgerje.

Pa slasten drožotek!

Imaš kakšno vprašanje ali komentar? Klikni tukaj.
Za komentiranje se morate prijaviti.

Komentiraj

Kako ustvariš svoj domači kvas

NL subscription - prve droži(#4)